Wczytuję dane...

Przygotowanie ogrodu na jesień i zimę

Przygotowanie ogrodu na jesień i zimę

Gdy nasza ziemia nie wymaga nawożenia a jest zakwaszona warto ją poddać zabiegowi wapniowania który także poprawia jakość próchnicy. 

Ważne zasady o których należy pamiętać przy wapniowaniu gleby:

  • na glebach lekkich i torfowych nie stosuje się nawozów w formie tlenkowej (mogą niszczyć strukturę), lepiej użyć wolno działającej kredy nawozowej lub wapniaka mielonego;
  • nawozy tlenkowe stosuje się na gleby ciężkie;
  • prace powinno się przeprowadzać w czasie suchej, bezwietrznej pogody;
  • nawozu nie wolno stosować na mokrą glebę;
  • nawozy wapniowe trzeba wymieszać z glebą zaraz po rozsypaniu (przekopujemy ziemię na głębokość szpadla).

Gdy już posprzątaliśmy liście, przystrzygliśmy ostatni raz trawnik, trzeba się zaopiekować wrażliwymi na mróz drzewami, krzewami oraz bylinami. Możemy to zrobić specjalnymi włókninami lub chochołami ze słomy.

Zima to dobry czas na zatroszczenie się o sprzęt ogrodowy. Naoliwiamy, sprawdzamy stan techniczny, ostrzymy oraz bezpiecznie przechowujemy od ponownego użycia wiosną.

Aby się cieszyć pięknym ogrodem jesienią i wczesną zimą należy o tym pomyśleć już przy zakładaniu ogrodu. Najlepiej aby w naszych aranżacjach ogrodowych umieścić też rośliny ozdobne kwitnące późną jesienią oraz gatunki zimozielone tj. bukszpan, jodły czy tuje. Gdy już przyjdzie zima z przymrozkami i śniegiem, nie zapominajmy o ogrodach. Trzeba wówczas strzepywać nadmiar śniegu z okazałych krzewów, sprawdzać stan zabezpieczeń zimowych, podwiązywać gałęzie tam gdzie jest to konieczne. Można także zastanowić się nad koniecznością przycięcia drzew i krzewów. Śmiało można je przeprowadzić zimą. Tak gdzieś w okolicach stycznia możemy wykonać zabieg bielenia drzew. 

Zimą pamiętajmy także o regularnym dokarmianiu ptaków.

Wreszcie zima to jest odpowiedni czas do rozpoczęcia planowania nowych rabat w ogrodzie i wszelkich ewentualnych zmian. Gdy jesteśmy w trakcie budowy domu warto jednocześnie myśleć o planowaniu ogrodu. Do tego będą bardzo przydatne gotowe projekty rabat wraz z roślinami, do samodzielnego nasadzenia, od www.boxgarden.pl 

Chroń i okryj swoje rośliny, drzewa i krzewy na zimę.

Zamówienia na projekty z roślinami złożone w okresie zimowym będą realizowane od połowy marca. Zamów teraz i ciesz się wczesną wiosną! Pozostałe produkty bez zmian. ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW!